Řezání ocelových i nerezových materiálů

Provádíme řezání ocelových materiálů z uhlíkové a nerezové oceli. Zámečnické práce zajišťující dělení ocelových profilů, trubek i plechů konvenčními i moderními metodami :

I. Konvenční metody dělení ocelových materiálů

Řezání kovů strojní rámovou pilou

I. A – Řezání ocelových profilů a trubek rámovou pilou

Klasická konvenční metoda dělení tyčových, profilovaných i tenkostěnných ocelových a nerezových materiálů pomocí konečného pilového listu, vykonávajícího opakované krátké řezné pohyby. Vhodné pro všechny ocelové materiály u nichž vadí vyšší ohřev kovu v místě řezu, tedy je to metoda vhodná i pro nerezavějící ocel.

 

 

 

Řezání oceli pásovou pilou

I. B – Řezání ocelových profilů a trubek pásovou pilou

Klasická konvenční metoda dělení tyčových, profilovaných i tenkostěnných ocelových a nerezových materiálů pomocí nekonečného pilového listu. Vhodné pro všechny ocelové materiály u nichž nevadí vyšší ohřev kovu v místě řezu.

 

 

 

Řezání trubek orbitální pilouI.C – Řezání trubek orbitální pilou

Dělení trubek z oceli, nerezu a jiných kovů speciální pilou, vykonávající kruhový pohyb okolo řezané trubky. Výhodou je naprosto přesný a kolmý řez i u trubek a potrubí s většími průměry a tloušťkou stěny.

 

 

Řezání oceli kyslíkemI.D – Řezání ocelových profilů a trubek kyslíkovým plamenem

Konvenční metoda dělení ocelových materiálů vyfoukáváním tavené zapálené oceli z obrobku.

Vhodná metoda pro hrubé dělení ocelových plechů, trubek a profilů z uhlíkové oceli.

Nevhodná metoda pro nerezové materiály – ohřev zbavuje ocel legur a snižuje korozivzdornost. Řez se obvykle musí dále opracovat, zabrousit a zbavit okují.

 

 

II. Moderní metody dělení ocelových materiálů

II.A – Řezání profilů, trubek a plechů laserem

Laser je progresivní přesná technologie pro dělení především konstrukčních, nerezových a dalších ocelí do tloušťky cca 15 – 20 mm.

Řezání kovů laserem

Vhodné aplikace laseru :

Laserové řezání je díky průběžně se rozvíjející technologii stále levnější a přitom stále přesnější a kvalitnější. Proto i u dílů běžně řezaných plamenem nebo plasmou stojí za zvážení zda nepřejít na laserové řezání. Shrnutí výhodných aplikací je tak velice jednoduché:

 • Řezání ocelových plechů (konstrukční i nerezová ocel) vhodných tlouštěk pro strojírenské ale i jakékoli jiné (dekorační, interiérové, elektrotechnické, reklamní, stavební….) účely s vyhovující přesností +/-0,X mm
 • Řezání Al plechů a slitin Al do tl. max. 5 mm pro jakékoli účely (již od cca 3 mm však většinou lépe dopadá řezání vodním paprskem)
Nevhodné aplikace laseru :

Nevhodné aplikace jsou pak všechny takové, kde laser není technologicky schopen splnit požadavky :

 • Řezání příliš silných materiálů
 • Řezání s přesností v setinách mm a lepší
 • Řezání atypických materiálů
 • Řezání v opracovaných polotovarech s požadavkem na velice přesné umístění výřezů
 • Řezání s příliš velkou hustotou řezů či otvorů v jednotce plochy – hlavně u silnějších materiálů hrozí deformace a tavení

Z ekonomického hlediska není většinou vhodné řezání kusových či malosériových zakázek. Jsme připraveni s Vámi vhodnost Vašeho požadavku konzultovat a doporučit Vám nejvhodnější řešení.

 

II.B – Řezání profilů, trubek a plechů vodním paprskem

Vysokotlaký vodní paprsek je moderní přesnou technologií pro dělení většiny deskových materiálů (uhlíková ocel, nerez, barevné kovy, plasty, pryže, skla, kámen, keramika…) do tloušťky cca 100 mm chladným řezem. Výhodou je současné chlazení oceli – řez se nezahřívá.

Řezání kovů vodním paprskem

Vhodné aplikace vodního paprsku :
 • Řezání hliníku, duralu, mědi, mosazi, bronzi apod. na čisto, případně ve větších tloušťkách
 • Čisté řezání ocelí (konstrukčních a hlavně nerezových) v tloušťkách nad možnostmi laseru
 • Řezání hrubých polotovarů pro následné opracování z ocelí (především nerezí) větších tlouštěk s minimálním přídavkem.
 • Řezání materiálů určených k tepelné úpravě – zušlechtění nebo po tepelné úpravě, které pak nejsou řezem teplotně ovlivněny
 • Řezání těžkoobrobitelných ocelí – nástrojových, kalených, abraziodolných (hardox, abrazit, altrix…) a pod.
 • Řezání těžko opracovatelných materiálů jako sklolaminátů, gumotextitů, měkkých i tvrdých pryží, plastů, těsnění a pod.
 • Řezání nesourodých vrstvených materiálů – sandwich – např. pryž na kovu, sigraflex apod.
 • Řezání nápisů, log apod. pro reklamní a prezentační účely z nejrůznějších materiálů
Nevhodné aplikace vodního paprsku :
 • Řezání ocelí v tloušťkách zvládnutelných v požadované kvalitě laserem především ve větších sériích (voda je zbytečně drahá)
 • Řezání ocelí větších tlouštěk tam, kde je vyhovující a technicky nezávadné pálení plasmou či plamenem (voda je zbytečně drahá)
 • Řezání dílců, pro které je přesnost v řádu 0,X mm nevyhovující a již se nepočítá s opracováním (vhodné použít elektroerozivní metody či jiné obrábění)
 • Opracování již velice přesně obrobených polotovarů s požadavkem na vysokou přesnost (lepší než 0,2-0,5mm) umístění řezů (neexistuje možnost optického či jiného takto přesného zaměření polotovaru)
 • Řezání materiálů, které se při kontaktu s vodou rozmočí či jinak fyzikálně či opticky poškodí
 • Řezání kalených skel (při řezu se rozpadnou)
 • Práce na tvarově složitých polotovarech, kde se tryska nemůže přiblížit k povrchu řezaného materiálu
 • Snaha o úsporu řezáním více tvrdších desek či plechů na sobě (někdy může být úspěšné, ale většinou se nedosáhne relevantní finanční úspory a kvalita řezu na spodních deskách prudce klesá)
 • Řezání dílců s požadavkem na absolutně kolmý řez (obzvláště u větších tlouštěk je velice těžké realizovat až nereálné)

 

 


 

 

Vyžádejte si nezávazně naši nabídku na řezání kovů

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět poptávky

Podrobný popis

Místo realizace zakázky (vyžadováno)

Antispam : Zadejte text na obrázku
captcha

Popište prosím co nejpodrobněji Váš požadavek na řezání kovů, které poptáváte. Náš pracovník se Vám k Vaší poptávce vyjádří hned jak to bude možné, nejpozději však do 2 pracovních dní.