CKT – cylindrokónické tanky

Cylindrokónické tanky (správněji cylindricko-kónické tanky), označované zkratkou CKT, jsou speciální zařízení, využívaná v pivovarnickém průmyslu k procesu hlavního kvašení a následně i zrání piva . Tento způsob kvašení a zrání piva se nazývá také uzavřené kvašení.

Výhody použití cylindrokónických tanků pro studený proces výroby piva

CK tanky pro výrobu piva

Obvykle oba procesy studeného cyklu výroby piva probíhají v jediné nádobě, přičemž je časový, teplotní a tlakový průběh řízen počítačem dle sládkem navolené kvasné křivky. Možnost plně automatizovaného provozu kvašení a zrání piva za dohledu zkušeného sládka je hlavní výhodou tohoto moderního řešení studeného bloku pivovarů a minipivovarů, který nahrazuje klasický systém otevřeného kvašení v kvasných kádích v místnosti zvané spilka, a následné zrání piva v oddělených ležáckých tancích.

Mezi další výhody pak patří výrazně lepší ochrana kvasícího piva proti kontaminaci nežádoucími organismy, než je tomu u otevřených kvasných kádí, právě díky uzavřené technologii CK tanků. Uzavřená technologie umožňuje zrychlení výrobního procesu piva díky možnosti použití mírného přetlaku v obou fázích studeného procesu a ušetření času nutného k přečerpání piva mezi nádobami.

Vyráběný sortiment cylindrokónických tanků

Cylindrokónické tanky jsou vyrobené z nerezové potravinářské oceli dle DIN 1.4301.

Ze zkušeností víme, že požadavky zákazníků na objednané cylindrokónické tanky bývají značně rozdílné. Proto nenabízíme jen jediné řešení CK tanků, ale zákazník si u nás může vybrat z řady variant rozměrových i konstrukčních.

 

 

I. Rozměrové varianty cylindrokónických tanků:

Vyrábíme CK tanky v 6-ti výrobních řadách podle poměru výšky a průměru nádoby. Pro zákazníka je tato variabilita výrobního sortimentu výhodou, neboť často musí rozměry tanků přizpůsobit omezeným prostorovým dispozicím při stanoveném objemu nádob.

CK tanky s variabilním poměrem výšky k průměru

Podle velikosti tanku je možné u nás objednat cylindrokónické tanky o užitečném objemu od 1,5 hektolitru do 80 hektolitrů.

 

 

II. Varianty cylindrokónických tanků podle limitního přetlaku :

Dále může zákazník zvolit mezi tlakovým a netlakovým provedením nádob. Podle maximálního povoleného přetlaku v nádobě vyrábíme CK tanky v provedení :

 • Netlakové cylindrokónické tanky – maximální povolený přetlak 0,5 bar – konstrukční provedení je shodné s tankem nízkotlakým 2,0 bar, nádoba ale není deklarována jako tlaková a nemá passport tlakové nádoby.
 • Nízkotlaké cylindrokónické tanky – maximální povolený přetlak 1,5 bar – dostačující pro většinu minipivovarů pro hlavní kvašení i dokvašování piva.
 • Vysokotlaké cylindrokónické tanky – maximální povolený přetlak 3,0 bar (podle zvláštních požadavků zákazníka až na 5,0 bar)  – nádobu je možné použít nejen pro hlavní kvašení a zrání piva, ale také ve funkci přetlačného tanku ke stáčení a čepování piva.
 • Univerzální cylindrokónické tanky – tanky jsou konstruovány tak, aby je bylo možné využívat jak pro kvašení a zrání piva (hradicí přístroj pro řízený přetlak 0-2,0 bar), tak i jako přetlačné tanky (pojistná armatura 3,0-5,0 bar).

 

III. Varianty cylindrokónických tanků podle izolace
 • Izolované cylindrokónické tanky pro neklimatizované prostory – tanky obsahují jednu duplikátory chlazenou zónu v kónické části a jednu a více chlazených zón v cylindrické části (podle výšky tanku). Cylindrická i kónická část jsou izolovány pěnovým polyuretanem.
 • Neizolované cylindrokónické tanky pro klimatizované prostory – tanky obsahují jednu kapalinou chlazenou zónu v kónické části a jednu a více chlazených zón v cylindrické části (podle výšky tanku), případně jsou chlazené vzduchem prostorově. Cylindrická i kónická část nejsou izolovány. Předpokládá se umístění tanku ve vzduchem dochlazované místnosti.

Izolace se u tanků menších rozměrů provádí v dílně v průběhu výroby. U větších tanků z důvodu zamezení poškození při transportu jsou tanky izolovány a opláštěny až na místě instalace.

 

IV. Varianty cylindrokónických tanků podle kvality zpracování :

Dle požadavků a finančních možností zákazníka vyrábíme CK tanky ve dvou úrovních povrchového zpracování :

 • Kvalita A -Vnitřní povrch nádoby je broušen na Ra 0,8 , mořené  svary, vnější povrch je opracován dle požadavků zákazníka. Toto provedení je standardní a používá se u většiny velkých i profesionálních malých pivovarů.
 • Kvalita B – Vnitřní povrch nádoby není broušen, jsou mořené svary, vnější povrch je neopracován. Toto řešení se používá z důvodu investičních úspor u velkého množství malých pivovarů. Vyžaduje delší dobu sanitace nádob, větší spotřeba sanitačních roztoků a horké vody.

 

Řez cylindrokónickým tankemZákladní vybavení CK tanků

 • Inspekční průlez
 • Výpusť / vpusť piva
 • Výpusť / vpusť pro dávkování a odstřel kvasnic
 • Sanitační sprcha – sprayball
 • Vzorkovací kohout
 • Seřiditelný přetlakový ventil – bublák
 • Odvzdušňovací ventil
 • Vzdušní armatura pro tlakování nádoby
 • Teploměr
 • Stavoznak

Volitelné vybavení CK tanků

 • Chladicí kanály – duplikátory pro cirkulaci chladicí kapaliny
 • Automatické ventily pro dávkování chladiva do chladicích kanálů
 • Izolace PUR – tloušťka odpovídající velikosti tanku a prostředí
 • Nerezový krycí plášť – v zákazníkem zvolené povrchové úpravě
 • Lokální termostatická jednotka (ovládá ventily duplikátorů v závislosti na nastavené teplotě)

 

Vyžádejte si nezávazně nabídku na cylindrokónické tanky

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět poptávky

Podrobný popis

Místo realizace zakázky (vyžadováno)

Antispam : Zadejte text na obrázku
captcha

Popište prosím co nejpodrobněji Váš požadavek na nerezové CK tanky, související komponenty nebo související služby, které poptáváte. Náš pracovník se Vám k Vaší poptávce vyjádří hned jak to bude možné, nejpozději však do 2 pracovních dní.